Hur kan nya digitala verktyg bidra till en mer hållbar textilbransch och samtidigt öppna upp för nya affärsmöjligheter?
Välkommen till ännu en upplaga av Textile Challenge! Den här gången fokuserar vi på konkreta exempel från företag som tagit klivet och testat digitala lösningar som Digitala Produktpass och AI för att utveckla sina affärsmodeller i en mer cirkulär riktning.
Du får se hur tekniken kan användas för att underlätta – och göra det mer lönsamt – att återbruka och sälja vidare plagg, med värde både för varumärken och kunder.
Tillsammans med experter från branschen djupdyker vi också i hur digitalisering kan bidra till nya relationer i värdekedjan, inspirera till mer hållbara konsumentval och ge ökad insyn i produkters hela livscykel.
Under eftermiddagen (13:00 – 15:00) ges du som deltar fysisk på plats möjlighet att delta i workshops kopplade till temat. Ett tillfälle att fördjupa dig, diskutera utmaningar och knyta värdefulla kontakter. Ange i anmälningsformuläret om du vill vara med!
Du kan välja att delta på konferensen på plats eller digitalt. För dig som deltar fysiskt bjuder vi på enklare lunch och fika.
–
Parallellt med konferensen pågår en utställning där runt 20 varumärken inom mode, textil och inredning visar upp produkter utrustade med digitala produktpass, en chans att få en tydlig bild av hur framtidens lösningar faktiskt kan se ut i praktiken!
Håll utkik – talare och fullständigt program kommer inom kort!